top of page
Ara

Öz Güveni Güçlendirmenin Kanıtlanmış 10 Yolu

Bazı insanlar oldukça büyük bir özgüvenle doğmuş gibi görünür. Kıskançlık yaratacak bir sağlamlıkla hayata tutunurlar ve düşseler bile o hızla ayağa kalkarlar. İyi haber şu ki, öz güven doğuştan gelen bir yetenek değildir, siz de öz güven inşa edebilirsiniz.

Öz güveni nasıl inşa edeceğimizi öğrenmek, kendi özümüzü keşfetme ve dönüşme sürecimizin bir parçasıdır. İşte özgüveninizi nasıl geliştirebileceğinize dair 10 ipucu:


1. Kendinizle Bağlantı Kurun


Kendinizle bağlantı kurabilmek öncelikle kendinize dürüst davranmakla başlar. Kendinizi başkalarının başarıları, başkalarının sahip oldukları ya da "böyle olmalı" gibi genel kabuller üzerinden tanımlamamayı gerektirir.


Kendinize sorun, gerçekten bu hayattan ne istiyorsunuz, neye ihtiyacınız var, ve bunları neden istiyorsunuz?


Bu cevapları, aynı soruya defalarca "neden" diye sorarak derinleştirin, en derindeki hayat amacınızı keşfedin. En kök nedene ulaştığınızda hayat amacınıza dokunuyor olacaksınız.


Hayat amacını ve değerleriniz konusunda net olun. Çünkü başkalarının amacını ve değerlerini somutlaştırmaya çalışmak, kendinizi ucuz ve sahte hissetmenize neden olur. Kendimize karşı dürüst olduğumuz ve kendi hayat amacı ve değerlerimize ulaşmak öz güven oluşturur ve bu güveni de yayarız.


Kendinize mirasınızın ne olmasını ve ne için hatırlanmak istediğinizi, tanıdığınız ve etkileşimde bulunduğunuz kişiler tarafından nasıl anılmak istediğinizi sorun.


Özgünlük, başkalarına da inanılmaz derecede çekici gelir. Özgünlüğünüze başkalarından olumlu geribildirim ve takdir almaya başladığınızda, öz güveninizin başkalarının sizi algılayışını geliştirdiği ve başkalarının algısının da öz güveninizi artırdığı olumlu bir döngü başlayacaktır.


2. Merak Edin ve Açılım Yapın


Dünyaya açılın ve çevrenizde olup bitenleri merak edin. Merak ettiğimizde, iç eleştirmenimizi susturmaya yardımcı oluruz.


Merak ederken, kaygı, korku veya endişe ile hareket etmeyiz. Merak ettikçe, fikirlerimizi, hayallerimizi veya planlarımızı gerçekleştirme olasılığımız yükselir.


Öz güven inşa etmek açıklığa bağlıdır. Seçeneklerin var olduğuna ve armağanların zorluklarda bulunacağına inandığımızda, başarılı olmanın da yolunu buluruz. Olasılıklar diyarında yaşadığımızı bildiğimiz için kendimizi rahat hissederiz.


3. Kendinizi Nasıl Gördüğünüze Dikkat Edin


Güven inşa etmek, özür dilemeden kendiniz olmayı gerektirir. Kendiniz olmak için tam izin, gerçekliğinize adım atmakla ilgilidir. Etkinizden sorumlu olmakla ancak geri çekilmemekle ilgilidir. Kendinize, günlük yaşamınızın bir parçası olarak önemli olduğunuzu hatırlatın.


Kendinize önem verdiğinizi bilmek öz güven oluşturur. Önemli olduğunuzu ve kıvılcımlarınızı ateşlemenin en iyi yolu, günlük bir temel oluşturma pratiği geliştirmektir. Hayatımıza huzur, merak ve şükür davet ettiğimizde, içimizdeki bilgeliğe erişiriz.


Kendimize önem verdiğimizi göstermemizin bir başka yolu da etrafımızı bizi gerçekten önemseyen insanlarla çevrelemektir. Bu insanlar sürekli bir destek kaynağıdır ve kendinizin en iyi versiyonu gibi hissetmenize yardımcı olur.


Arkadaşlarınızla ve aile üyelerinizle bu tür sağlıklı ilişkileri geliştirmek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Bunlar, öz güveninizi inşa etmenin anahtarıdır.


4. Hatalarınızı Unutun


Hepimiz hatalar yaparız ve öz güven oluşturmak istediğinizde anahtar, öz değerinizi sorgulamanıza izin vermek yerine hatalarınızda bir şeyler öğrenmektir.


Düzeltilmesi gereken her şeyi onarın, samimi bir "özür dilerim" isteyen herhangi bir şey için özür dileyin, çözümün bir parçası olun ve sonra da hatalarınızı geçmişe bırakın.


Hatalarınızın üzerinden geçmek, nerede takılıp kaldığınızı görmenin harika bir yoludur, ancak bunların üzerinden tekrar tekrar geçmek size veya başka birine yardımcı olmaz. Bu tür bir sanal kendini kırbaçlama sadece ruhuna zarar verir.

Kendinizle ilgili tekrarlanan eleştirel gözden geçirme, yalnızca ideal olmayan bir versiyonunuzu ortaya çıkarır.


Öz güven oluşturmak için içinizde size düşünceli davranan bilge bir öğretmen olduğunu hayal edin. Bu bilge öğretmeniniz sizi tam ve bütün bir insan olarak görüyor. O bilge, sizinle nazikçe konuşur, dersi abartmaz ve sizi harika ve yetenekli olduğunuza dair tatlı bir onaylama ile yeni tecrübelere yönlendirir.


Harika olan şey, bu bilge senin içinde yaşıyor. İşleri batırdığınızda onunla oturun ve öz güven oluşturmanıza yardımcı olacak neler söyleyeceğini görün.


5. Kendinizi Yaratıcılığa Kaptırın


Yaratıcılığımıza kendimizi kaptırdığımızda, kafamızın içinde dolaşıp kendimizi sorgulamamıza neden olan şeyleri atlarız.


Yaratıcı olmadığınızı düşünebilirsiniz, ancak gerçek şudur ki, muhtemelen yaratıcılığınıza uzun zamandır dokunmuyorsunuzdur, bu yüzden de yaratıcılığınız kaybolmuş gibi geliyor. Düşüncelerimizle, bir hikayeyi veya bir şakayı anlattığımızda, bir vazoya çiçek yerleştirir, bir sorunu çözer veya bir arkadaşımıza yardım ederken bile yaratıcıyızdır.


Öz güven inşa etmek için bedenlerimizde olduğu kadar, zihnimizde de, ruhumuzda da canlı olmamız gerekir. Yaratıcılık buna ulaşmamıza yardımcı olur.

6. Her Günüzü Bir Mücevher Gibi Görün


Günlerinize, keşfedilecek mücevherler olduğu tavrıyla yaklaşarak, koşullarınızı yönetmediğinizi, günlerinize sadece liderlik ettiğinizi ve hayatınızın önemli olduğunu kabul edin.


Ne zaman harekete geçmeye hazırlandığınızı düşünün. Tepki mi veriyorsun yoksa yaratıyor musun? Gününüze mizah getirme şansınız var mı? Neye evet neye hayır diyorsunuz?


Seçenekleriniz olduğu ve seçenekler sınırlı olsa bile başarıya hazır olabileceğiniz anlayışıyla olaylara yaklaşmak, kendinize güvenmenizi sağlar.


Başarılı olmak için neye ihtiyacınız olduğunu kendinize sorun ve bir liste yapın. Her şey olabilir; destek, sessiz zaman, mola, müzik, son tarih, konuşma gibi şeyler olabilir.


Listeyi özelleştirin ve tek bir listenin tüm günlere veya tüm engellere hizmet edeceğini varsaymayın.


Günlerinizi bir akış gibi görmeye ve onları zorlamamaya karar verdiğinizde, bir kurban gibi hissetmekten geminizin kaptanı olmaya geçersiniz. Güven inşa etmek bu bakış açısına dayanır.


Kendinizde perspektif değişimi yaratabilmek için üzerinde hiçbir kontrolünüz olmadığını düşündüğünüz şeylere kuş bakışı bakın. Bu manzaraya dalın ve o kuşa ne gördüğünü sorun. İşleri halletmenin yeni yollarını göreceksiniz. Bu bakış açısı ile, kendinizle durumunuz arasına yerleştirdiğiniz alan, bilgelik ve şefkat nedeniyle öz güveniniz yükselecektir.


7. Başarısızlığı Kucaklayın


Başarısızlıktan uzak durduğumuzda, aslında onu önlemeye çalışır ve koruyucu moda geçeriz.


Kendimizi başarısızlıktan korumaya çalışmak için kullandığımız enerji, düşünceler ve eylemler öz güvenimizi zayıflatır. Titrek ve tetikte oluruz.


Güven inşa etmek için büyümemiz gerekir. Bunu yapmanın tek yolu risk almaktır. Bizler büyümek için tasarlandık, bu yüzden kendimizi bulmaya, yaşamaya ve yaratmaya ne kadar çok yönelirsek, öz güvenimizi o kadar geliştiririz.


Risk, harika bir öğretmendir. Kimliğimizi oluşturmanın yanı sıra hayallerimizi gerçekleştirmede ortak bir yaratıcıdır. Sonuç olarak, risk öz güven oluşturur.


Ne kadar çok risk alırsak, riskin ortaya çıkmadığı zamanlara karşı direnç geliştiririz.


8. Kendinize Şefkat ile Yaklaşın


Eylemlerinizle ilgili olarak kendinize yapıcı geribildirim vermek için her zaman elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız, ancak yargılamaya veya sertliğe gerek yoktur. Öz güven sevgi ve şefkatle inşa edilir; övgü değil, doğrulayan ve güçlendiren dürüst nezaket ve takdir gerekir.


Ne kadar küçük olursa olsun zaferinizi kutlamaktan çekinmeyin.9. Bir Hedef Seçin


Üzerinde çalışmak istediğiniz hedefleri seçtiğinizde, kendinize sizi başarmak istediğiniz şeylere doğru itecek bir motivasyon duygusu da aşılarsınız. Büyük ve küçük hedeflere ulaştıkça, gitmek istediğiniz yere ulaşmak için yeteneklerinize güven geliştirirsiniz.


Kısa vadeli hedeflerle başlayın ve ardından uzun vadeli hedefler oluşturun. Başardığınız şey aracılığıyla kendiniz için daha parlak bir gelecek gördüğünüzde, kendinize olan güveniniz artacaktır.


10. Sürecin Keyfini Çıkarın!


Kendinizi fazla ciddiye almayın. Kendinize güveninizi inşa ederken süreçten keyif alır, güler ve kendinize mizahla yaklaşırsanız, kendinize daha fazla güvenmekle kalmaz, neşenizi de artırırsınız.


Sonuç olarak


Kendinizi yaratıcı ve motive olmuş hissediyorsanız, günlük yaşamınızda öz güven oluşturmanıza yardımcı olacağına inandığınız şeylerle kendi listenizi oluşturmayı deneyin.


Her gün olumlu bir şekilde kendi kendinize konuşmaya çalışın ve kendinizin en iyi versiyonu olmaya çalışırken kendinizin amigosu olun. Herkes bir yerden başlamalı, bu yüzden yukarıdaki ipuçlarından birini seçin ve kendi özgüven yolculuğunuza başlayın.


Ömür AYDIN - Profesyonel Koçluk & Danışmanlık

- Professional Certified Coach

- Digital Transformation | Project Management | Agile&Scrum

- Design Thinking | ISO27001 | KVKK

E-Posta: info@omuraydin.com

191 görüntüleme

Comments


bottom of page