top of page

Neden Çeviklik?

Geleceğin tahmin edilemezliğine ek olarak, dünya ve teknoloji her zamankinden daha hızlı değişmesi, ihtiyaçlarımız ve isteklerimiz için daha fazla belirsizlik yaratıyor. Çevikliği benimseyen işletmeler bu değişimlere daha hızlı uyum sağlayabiliyorlar; düzenli olarak çıktı üretmek, ortamı daha sık test etmek ve müşteri odaklı kalmaya devam etmek gibi yaklaşımlar ile fark yaratıyorlar.

 

Çevik bir işletme, iç ve dış çevrelerinde (ticari, yasal, teknolojik, sosyal, ahlaki veya politik) bulunan fırsat ve tehditlere hızlı ve etkili bir şekilde yanıt verebilir.

Çevik dönüşümü organizasyonlarınızda hayata geçirerek siz de fark yaratmak isterseniz benimle iletişime geçebilirsiniz. 

Responding to change
Customer collaboration over contract negotiation.a
Individuals and interactions over processes and tools
Working software over comprehensive documentation.

Çevik Koçluk (Agile Coaching) 

Günümüzde şirketlerin çevik çalışma modelini benimsemeye başlaması ile birlikte hayatımıza  Çevik Koç (Agile Coach) rolü girmeye başladı. Çevik dönüşümün sürdürülebilirliğini sağlamak için şirketler taktiksel olarak iç kaynak ya da dış kaynak olarak Çevik Koçluk rollerine yatırım yapıyor. Çeviklik Koçluk (Agile Coach) rolü, World Economic Forum'un "Jobs of Tomorrow 2020" raporunda geleceğin meslekleri arasına girmiştir.

Çevik Koç (Agile Coach) Kimdir?

Çevik koç, takım ve takım üyelerinin çevik yöntemleri ve uygulamaları benimseyip, geliştirmesine yardımcı olan kişilerdir.  Çevik koçlar, ekipleri veya kuruluşları Çevik değerler ve kavramlarla hizalayarak daha esnek, şeffaf ve verimli olmalarını sağlar.

Çevik Koç (Agile Coach) Ne Yapar?

Çevik Koç, takıma ve takım üyelerine gelişme biçimlerini yeniden düşünmeye ve değişmelerine yardımcı olur. Çeviklik (Agile) hakkındaki bilgi ve deneyimlerin takıma aktarılmasını sağlar.

Çevik Koç, takımlar ve organizasyon seviyesinde çalışır. Bu beceriler, takım oluşturma, geliştirme, bir Çevik (Agile) takım içinde anlamlı işbirliğinin sağlanması, anlaşmazlıkların sağlıklı bir şekilde çözülmesi ve güvenli bir ortamın yaratılması için yardımcı olur.

Scrum ustası (Scrum Master) ile Çevik Koç (Agile Coach) arasındaki fark nedir?

Çevik Koç, esasen ileri eğitim ve daha yüksek düzeyde uzmanlığa sahip deneyimli bir Scrum ustasıdır. Bir Scrum ustası tek bir takıma odaklanır ve rehberlik ederken, bir Çevik koç şirket çapında çevikliği artırmak için çalışır.

Değişikliği Kabul Et

Değişikliği Kabul Et

Responding to change over following a plan.

Çalışan çıktılar

Çalışan çıktılar

Working software over comprehensive documentation.

Müşteri önceliğin

Müşteri önceliğin

Customer collaboration over contract negotiation.

Etkileşim

Etkileşim

Individuals and interactions over processes and tools.

Çeviklik Nedir?

Agile (Çevik), ekiplerin müşterilerine daha hızlı ve daha az sorun ile değer sunmasına yardımcı olan yinelemeli bir yaklaşımdır. Her şeyi bir "büyük patlama" lansmanına yatırmak yerine, çevik bir ekip işi küçük ama tüketilebilir artışlarla sunar. Gereksinimler, planlar ve sonuçlar sürekli olarak değerlendirilir, böylece ekiplerin değişime hızlı bir şekilde yanıt vermek doğal bir refleksi olur.

İş Çevikliği Nedir?

İş Çevikliği (Business Agility), bir kuruluşun kültüründe, liderliğinde, stratejisinde ve yönetiminde belirsiz, karmaşık ve belirsiz ortamlarda faaliyet gösteren tüm paydaşlara değer katan çeviklik olarak tanımlanır. İş Çevikliği (Business Agility), yenilikçi, dijital olarak etkinleştirilmiş iş çözümleriyle pazardaki değişikliklere ve ortaya çıkan fırsatlara hızla yanıt vererek dijital çağda rekabet etme ve gelişme yeteneğidir. İş Çevikliği (Business Agility), çözüm sunmaya dahil olan herkesin (iş ve teknoloji liderleri, geliştirme, BT operasyonları, hukuk, pazarlama, finans, destek, uyumluluk, güvenlik ve diğerleri) sürekli olarak yenilikçi, yüksek kaliteli ürünler ve ürünler sunmak için Yalın (Lean), Kanban, Scrum ve Çevik (Agile) uygulamaları kullanmasını gerektirir.

Scrum Nedir?

Scrum, mümkün olan en yüksek değere sahip ürünleri yaratıcı bir şekilde sunarken, insanların karmaşık/komplex ve adaptif problemleri çözebileceği bir çerçevedir. Scrum, Çevik projeleri uygulamak için kullanılan kurallar, roller, olaylar ve eserlerden oluşan bir çerçevedir. Tipik olarak sadece bir ila dört hafta süren sprintlerden oluşan yinelemeli bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım, ekibinizin çıktılarını mantıklı parçalar halinde düzenli olarak teslim etmesini sağlar.

Çevik Koçluk Nedir?
Çevik Koç Ne Yapar?
Scrum Nedir?
İş Çevikliği Nedir?
Çeviklik (Agile) Nedir?

Sizinle İletişime Geçmemi İster misiniz?

Çevik dönüşüm ve çevik koçluk hizmeti almak istiyorsanız aşağıya sadece ad, soyad ve e-posta bilgilerini bırakabilirsiniz, ilk müsait zamanda size dönüş yapacağım. Teşekkürler.

Talebiniz Alındı, Teşekkürler!

bottom of page