top of page
Ara

Aşktan Vazgeçmemeniz İçin 6 Neden


Aşkı aramak heyecan verici bir macera olabilir. Yeni insanlarla tanışırsınız, dışarı çıkarsınız, eğlenirsiniz ve belki de hayatınızın aşkıyla tanışırsınız.

Ancak bu yolculuğun eğlenceden ziyade sinir bozucu olduğu zamanlar da olabilir.

Harika bir ilişki kurmak için çabalamaya istekli olmalısınız. Fakat kendinizi aşktan vazgeçmiş hissediyor olabilirsiniz, bu durumda ne yapmalısınız?


Aşk arzunuzun tükenmesine izin vermeyin! İşte aşktan vazgeçmemeniz için altı neden.


1. Aşk Öğretir


Başarısız olan bir ilişkiden geçmek sinir bozucu, üzücü ve iç karartıcı bir deneyim olabilir. Ancak zamanlamanın her şey olduğunu unutmayın. Sevginin bitmiş olması sizin için aşkın bittiği anlamına gelmez.


Başarısız ilişkilerinizi zaman kaybı olarak görmek yerine, bu ilişkiden öğrendiğiniz her şeyin bir listesini yapın.


Belki duygularınız hakkında nasıl konuşacağınızı ve bir başkasına karşı savunmasız olmayı öğrendiniz ve belki de görünüşün her şey olmadığını öğrendiniz.


İlişkiniz zehirliyse, düşündüğünüzden daha güçlü olduğunuzu öğrenmiş olabilirsiniz. Belki neyi istemediğinizi öğrendiniz ve gelecekteki ilişkilerinizde buna tahammül etmeyeceksiniz.


Durum ne olursa olsun, sevginin size verdiği dersleri alın ve onlara değer verin.


2. Büyümek İçin Zamanınız Var


Bekar yıllarınız, kim olduğunuzu öğrenmek ve yaşadığınız her deneyimden bir şeyler öğrenip büyümekle ilgilidir.


Nihai hedefiniz evlenmekse, neden bu zamanı sizi harika bir eş yapacak beceriler ve özellikler geliştirmek için kullanmayasınız?


Örneğin:


Yemek yapabilir misiniz?

Bir işiniz var mı?

Mali durumunuzu iyi idare edebiliyor musunuz?

Kendi eviniz var mı?

Sabırlı mısınız?

Duygularınızı nasıl iyi ifade edeceğinizi biliyor musunuz?

Bencil eğilimleriniz var mı?


Bunlar üzerinde çalışmak, aşktan vazgeçmekten daha iyidir. Şimdi kendinizi keşfetmenin ve kendiniz, arkadaşlarınız, aileniz ve gelecekteki partneriniz için kim olmak istediğinizi bulmanın tam zamanı.


3. Şimdi Tam Zamanı


Uğraşlarınız, enerjiniz ve odaklanmanız konusunda biraz bencil olmak için bekar olduğunuzdan daha iyi bir zaman olamaz. Hayalinizdeki kariyere doğru adımlar atmanın, yeni şeyler öğrenmenin, seyahat etmenin ve sosyal hayatınıza odaklanmanın şimdi tam zamanı.


Elbette, bir ilişki içindeyken bunları hala yapabilirsiniz, ancak sevginin sınırlayıcı olma her zaman potansiyeli vardır.


Buna değeceğinden hiç şüphe yok, ancak eşinizin bir ev kredisi ödemesine veya bir iş kurmasına yardım ettiğinizde belki istediğiniz eğitimi alamazsınız ya da dünyayı aylarca gezemezsiniz. En azından, bekar olduğun zamanki kadar kolay yapamazsınız.


Arkadaşlıklar da önemlidir. Bunlar, aldığınız her iyi ve kötü kararda sizi destekleyen insanlardır. İlişkileriniz sona erdiğinde ağlayacağınız omuzlardır, onlarla olan ilişkinize yatırım yapma zamanı olarak değerlendirebilirsiniz.


Bu yalnızlık zamanını kendinize odaklanmak ve bir "Biz" in parçası olmadığınızda kim olduğunuzu öğrenmek için bir bahane olarak kullanabilirsiniz.


Bu sadece zihinsel sağlığınız ve kişisel gelişiminiz için iyi olmayacak, aynı zamanda kendinize olan öz güveniniz de gelecekteki partneriniz için inanılmaz derecede çekici olacaktır.


4. Uzlaşmadan Daha Fazlasını Hak Ediyorsunuz


Gerçek aşkı bulmak istiyorsanız, bulduğunuz kişileri henüz onları tanımadan sürekli olumlu taraflarına odaklanıp, kafanızdaki kişiye uydurmaya çalışmak yerine sizin mükemmel insan tanımınıza uyup uymadıklarını anlayana kadar bekleyin. Sürekli uzlaşmak, taviz vermek bir noktadan sonra kişiliğinizin jelleşmesine neden olacaktır. Oysaki neye evet neye hayır dediğinizi bilmek ve bilinçli tercihler yapmak daha önemlidir.


Gerçek aşkı bulmak şunlarla ilgilidir:


Birlikte kaliteli zaman geçirmek

İletişim sanatını öğrenmek

Benzer hedefleri ve inançları paylaşmak (zıtların çekici olduğunu söylüyorlar ama tersidir)

Gerçek aşkı bulmak aynı zamanda çekici hissettiğiniz, sizi güldüren ve size saygı duyan birini bulmakla da ilgilidir.


Henüz bulamadıysanız, gelin anlaşalım? Mümkün olan en iyi ilişkiyi hak ediyorsunuz, bu yüzden henüz aşktan vazgeçmeyin. Listenizdeki tüm onay işaretlerini dolduran birini bulmak biraz daha uzun sürüyorsa, neden beklemiyorsunuz?


5. Değer Şeyler Nadiren Kolaydır


Bunu düşün. Hayattaki en iyi şeyler- sizi başarılı hissettiren, kendinizle gurur duyduran ve daha iyisini yapmak için ilham veren şeyler her zaman zordur; diploma almak, dayanıklılıkla koşmak, kötü bir alışkanlığı bırakmak, başka bir dil veya tüplü dalış gibi yeni bir şey öğrenmek...


Bunların hepsi başarılması zaman alan şeylerdir, ancak bu zorluğu tamamladığınızda çok tatmin olmuş hissedersiniz.


Aynı şey doğru ilişkiyi bulmak için de söylenebilir. Yalnız olduğunuz için her şeyi soran ilk kişiyle çıkmak yerine sizi mutlu edecek birini beklemeye karar vermek güç ister.


Sevdiğiniz ama nihayetinde sizin için kötü olan birinden ayrılmak cesaret ister. Sabırlı olmak çaba gerektirir. Ama yaptığınıza sevineceksiniz.


6. Ya Kapıdaysa


Diyelim ki geçen randevunuz berbattı ve o adamı bir daha asla göremeyeceksiniz. Fakat şunu bir düşünün, hayatınızın aşkıyla bir hafta içinde tanışabilir ve hayatınızın geri kalanında onunla birlikte olabilirsiniz. Böyle bir şey olursa, bekar olduğunuz zamana bakıp yalnız zamanınızın tadını çıkardığınızı ve mutlu olduğunuzu hatırlamak istemez misiniz?


Bekar yıllarınız, eşinizle paylaşacağınız yıllara kıyasla kısa bir çarpışma anı kadar olabilir. Öyleyse tadını çıkarın. Sevgiden vazgeçmeyin.


Sonuç olarak


Aşkı bulmak her zaman kolay değildir. Cesaret kırıcı olabilir ve hatta bazen tam zamanlı bir iş gibi gelebilir- ama pes etmeyin!


Direnç, aşkı bulmanın anahtarıdır. Yolculuğun tadını çıkarın ve kişisel gelişiminize odaklanın ve her ilişkinin veya her yeni randevunun öğretmesi gereken dersleri alın.


Ömür AYDIN - PCC Sertifikalı Profesyonel Koç ve Yazar

E-Posta: info@omuraydin.com143 görüntüleme

Comments


bottom of page